V našich podmienkach málokto vôbec vie, čo si má pod týmto termínom predstaviť. Je to niečo ako „odmakaný“ podiel na firme. V podstate sa jedná o prácu, ktorú vykonáva či už zakladateľ, zamestnanci, prvotní investori atď. výmenou za podiel na startupe. Pôvod tohto termínu je z oblasti „real estate“, kde sa týmto pojmom označuje rozdiel medzi hodnotou nehnuteľnosti pred renováciou a po nej, a teda možno ho chápať ako hodnota svojpomocne vykonanej práce osoby, napr. vlastníka nehnuteľnosti, ktorá renováciu vykonala.
Vo svete startupov sa otázka výmeny práce za podiel často vyskytuje v prípade prvých zamestnancov, ale aj prvých investorov, ktorých výkon činnosti nie je ocenení trhovými odmenami. Daný postup je výhodný najmä vtedy, ak zakladatelia nemajú dostatok cash na zamestnancov, konzultantov a rozličných poskytovateľov služieb. Takouto osobou môže byť aj napr. externý právnik, poradca, ktorý si svoj odrobený čas v podstate premení na malý podiel na firme.
Prvou otázkou, s ktorou sa stretávam, je komu vlastne akcie/podiely výmenou za prácu ponúknuť? Určite neexistuje univerzálna odpoveď, ale mala by to byť osoba, ktorá má unikátne know-how, schopnosti, známosti resp. skúsenosti, ktoré sú pre jej startup na začiatku kľúčové. Ak by som použil paralelu k real estate mal by to byť niekto, koho know-how, známosti, skúsenosti budú mať následok nárast hodnoty startupu a to vo väčšej miere než v hodnote „kapitalizovanej“ práce. Určite to musí byť osoba, s ktorou spájajú so zakladateľom podobné hodnoty a ciele, lebo tie budú hrať veľkú úlohu v budúcnosti, keď prídu nejaké problémy. Tie spravidla prídu vždy.
Čo sa týka hodnoty „sweat equity“, tak osobne by som vychádzal z trhových hodnôt miezd pre tú ktorú pozíciu a nebál by som sa ich navýšiť o nejaký „bonus“. Z mojej skúsenosti to často býva okolo 20%. Nájsť údaje o mzdách pre tú ktorú pozíciu je v súčasnosti relatívne ľahké. Kľúčovou otázkou však u väčšiny startupov býva, či a ktorého zamestnanca spraviť co-founderom, teda niekým, kto si možno zaslúži 30% – 50% podiel na startupe a komu nechať „len“ sweat equity, teda podiel, ktorý sa bude odvíjať od niekoľko tisíc resp. desiatok tisíc eur odrobeného a trhovo nezaplateného času. Znovu presný návod neexistuje, ale určite by som zvážil senioritu tej ktorej osoby, čiže čím menej skúseností, tým by som preferoval sweat equity pred iným prístupom. Ak sa už niekoho „podarí“ spraviť co-founderom, tak je vždy vhodné si do budúcnosti upraviť možnosť o reverznom odkupe časti podielov/akcii ak nebude schopný svoju prácu vykonať z nejakého vopred určeného dôvodu.
Ako je vidieť táto oblasť nebýva v praxi čierno-biela, ale verím, že vám hore uvedený text aspoň trošku pomohol ak zvažujete odmeniť napr. svojich zamestnancov podielmi zodpovedajúcimi nimi vykonanej práce. Vždy však upozorňujem na dane a moment získania takýchto podielov, lebo aj táto oblasť vie sweat equity skomplikovať.
Peter Pašek
Partner